Każdy człowiek poddawany jest oddziaływaniom różnych wpływów i nacisków. Istnieją różne podręczniki życia, różne wzory, sytuacje i uwikłania. Kultura i sztuka zawsze towarzyszyła tym wydarzeniom. Nie była nigdy receptą na dobre życie, ale stała się impulsem a nawet sposobem na życie po zakończeniu pracy zawodowej.
Sztuka to pewien sposób działania, rodzaj aktywności, która przyjmuje szerokie formy pozaprofesjanalne. Tak rozumiana jest sztuka przez osoby niepełnosprawne. Znaleźli oni w twórczości własne „Ja”. Ich twórczość nie jest wyłącznie następstwem wyjątkowego talentu i nie zawsze prowadzi do wytworu o charakterze trwałym. Jest swoistym sposobem bycia, postawą manifestującą się w różnych działaniach.
Zdzisław Nitecki jest absolwentem Studium Nauczycielskiego - wychowanie praktyczne- techniczne i UAM w Poznaniu kierunek pedagogika. W 1964 roku rozpoczął prace w Gnieźnie w Szkole Podstawowej nr 8 i 9. W 1972 roku rozpoczął pracę w Liceum Ogólnokształcącym im. B Chrobrego. Po przebytym zawale serca w 1994 roku przechodzi na emeryturę. Rozpoczyna rehabilitację nie tylko fizyczną. Zaczyna rysować i malować a więc robi to o czym marzył przez całe zawodowe życie. Związany z natura przez wieloletnie uprawianie żeglarstwa, rysuje i maluje pejzaże. Udział w wielu warsztatach artystycznych w spotkaniach z mistrzami pędzla, uczestnictwo w wielu wernisażach powoduje, że prace stają się coraz bardziej dojrzałe.
Dojrzewa myśl o pokazaniu prac innym. Pierwsza wystawa odbyła się w 1998 roku w klubie ZNP w Gnieźnie. Następne to Klub Rozmaitości Spółdzielni Mieszkaniowej, w Galerii „Promyk", Małej Galerii MOK. Poza Gnieznem to: DK Trzemeszno, Klub Garnizonowy Witkowo, DK Powidz. Bierze również udział w wystawach za granicą: Dorog - Węgry (wystawa zbiorowa) Tetlow Fleming - Niemcy (wystawa zbiorowa), Dahme - Niemcy (wystawa indywidualna), Alte Schule Petkus – Niemcy (wystawa indywidualna).
Sztuka, którą tworzy Zdzisław Nitecki wzbogaca jego wnętrze, wyraża pragnienie pokazania Światu piękna i bogactwa wrażeń jakie doznaje człowiek w zetknięciu się z obrazem, jego barwą, formą i światłem.
Twórczość Pana Zdzisława Niteckiego nie ułatwia mu życia ale pozwala go lepiej rozumieć.
Hans Georg Gadamer napisał „ W dziele sztuki stykamy się z czymś bliskim jednocześnie to zetknięcie w zagadkowy sposób wstrząsa nami i burzy zwyczajność. W radosnej i strasznej grozie dzieło sztuki oznajmia - To jesteś Ty, ale mówi także „zmień swoje życie"....